I viděl Bůh, že je to špatné : terezínská novela /

Historická novela je sugestivní osobní výpovědí o událostech z terezínského ghetta, kritizující s nadhledem, ale i s oprávněnou hořkostí poměry v ghettu a mezilidské vztahy v nucených kolektivech, kde se žilo na pokraji života a smrti.

Main Author: Weiss, Otto, 1898-1944
Other Authors: Weissová, Helga, 1929-
Format: Book
Language: Česky
Published: V Brně : Jota, 2016
Edition: První vydání
Subjects:
Tags: Add Tag
No Tags, Be the first to tag this record!
Summary: Historická novela je sugestivní osobní výpovědí o událostech z terezínského ghetta, kritizující s nadhledem, ale i s oprávněnou hořkostí poměry v ghettu a mezilidské vztahy v nucených kolektivech, kde se žilo na pokraji života a smrti.
Spisovatel Otto Weiss napsal svůj příběh o krutém dopadu nacismu na židovský národ v Terezíně v roce 1943 a ilustracemi knihu doplnila jeho dcera Helga, tehdy třináctiletá dívenka. Společně ji věnovali Helžině matce Ireně. Jen krátce poté byl autor zařazen do transportu do Osvětimi, odkud se již nevrátil. V hořkém podobenství zde na sebe vezme lidskou podobu sám Bůh, který se od lidí na čas odvrátil a vzdal se řízení světa, protože v něj lidstvo přestalo věřit - tak ať to tedy zkusí po svém! Nyní však Bůh v lidské podobě přichází navštívit Terezín, aby nahlédl do situace pronásledovaných Židů. Prostý příběh se pokouší o úsměv, ten však jen zakrývá nesmírnou bolest a zármutek a odhaluje zrůdnost rafinované nacistické propagandy. Kniha obsahuje i několik rodinných fotografií a slovníček vězeňského slangu a německých výrazů.
Item Description: Terminologický slovník
Physical Description: 105 stran, 4 nečíslované strany obrazových příloh : ilustrace (převážně barevné), portréty, faksimile ; 24 cm
ISBN: 9788074629945